Lietu mežs

Tik tikko aizvēru vāku kārtējai grāmatai. Izskatās, ka nu jau cenšos izvēlēties tādas grāmatas, kurai ir vairākas daļas, lai pēc iespējas ilgāk padzīvotu kopā ar varoņiem un nebūt tik ātri no viņiem jāšķiras.

Šoreiz izvēle krita uz mūsu kaimiņu – lietuviešu – rakstnieces K.Sabaļauskaites augsti novērtētajām grāmatām “Silva rerum” un “Silva rerum II”, kurā atspoguļota Norvaišu dzimtas un to tuvāko cilvēku gaitas 17. gadsimta otrajā pusē, savukārt otrās grāmatas darbība norisinās Lietuvā  no 1707. līdz 1710. gadam. “Silva rerum II” iespējams lasīt kā pirmās grāmatas turpinājumu, gan kā atsevišķu un ar “Silva rerum” nesaistītu grāmatu.

Ja iepriekš lasītā Lārsonu triloģija visu laiku uzturēja nelielu spriedzīti un intrigu, kas būs tālāk un lapas tika “aprītas vienā rāvienā”‘, brīžam pat neizlasot visu teikumu līdz galam, tad K.Sabaļauskaites teikumi ir tā vērti, lai tos nesteidzoties izbaudītu, arī tos, kas aizņemt pat divas lappuses :) Un iespējams, ka tā ir pirmā manis lasītā grāmata, kurā nav neviena paša dialoga.

“Silva rerum” attēlo Milkantu muižas īpašnieku Norvaišu ģimenes – tēva Jona Motiejus, mātes Elžbietas un dvīņu Kazimiera un Uršules dzīves līkločus,  kā arī tā laika muižnieku ikdienas paradumus un dzīvi Lietuvā, tā laika modi, studentu karus Viļņā, gan arī jaunās Uršules un Jona Kirdējus Bironta liktenīgo satikšanos baznīcā novices zvēresta nodošanas laikā, gan Kazimiera un Jona Kirdējus Bironta draudzību, par dzīvi un nāvi, par sava dzīves ceļa veidošanu. Savukārt “Silva rerum II” dod iespēja sekot līdzi jau iepriekš minēto varoņu bērnu un mazbērnu dzīvei posmā no 1707.gada līdz 1710.gadam, kad Lietuvā plosījās un dzīvības laupīja ne tikai karš, bet arī mēris, kā arī ļaus ielūkoties, kā tālāk veidojušās iepriekšējas paaudzes (pirmās grāmatas varoņu) likteņi.

…žvīkt augšā, zvimm lejā; ak pacēlumi un kritumi, tāda ir tā cilvēka dzīve, bet nekad nevajag padoties, jo rīt viss atkal var būt labi.

Lai gan arī šai grāmatai ir divas daļas, tomēr aizverot grāmatas vāku atkal  palika žēl, ka jau viss izlasīts un nu pienācis laiks atvadīties no jau iemīļotajiem varoņiem. Bet grāmatu plauktā rindā uz lasīšanu stāv nākošā grāmata un neticēsi, bet šoreiz :) triloģija (diemžēl pagaidām izdotas tikai divas daļas).

1 Response so far »

  1. 1

    Jurgita said,

    jau ir trešā daļa no


Comment RSS · TrackBack URI

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: